Za bezplatný hosting tejto stránky ďakujeme spoločnosti EuroNET Slovakia s.r.o.

Ako som rástol

V perinke

Narodil som sa 7.2.2004. Bol som už dosť vyrastený, mal som 51 cm a 3500g. Po príchode domov som začal rásť ešte viac. Do jedného roka sa mi celkom darilo, okrem operovaného bruška – hernie, ktorú museli urobiť veľmi akútne, keď som mal 5 mesiacov a potom som ešte musel na pár dní sprevádzať mamku v nemocnici, lebo doma bez nej by som nemal čo papať. V šiestich mesiacoch som prišiel na to, ako sa mám posadiť, mesiac neskôr som sa dvihol na kolená a v ďalší mesiac som sa sám postavil. 13. decembra som sa konečne rozhodol a prešiel som sám cez celú obývačku. Doma tomu hovorili, že vraj z ničoho nič. Ja viem svoje. Zapáčilo sa mi to. Keď mi na torte zapálili prvú sviečku, nemal som ešte ani jeden zub. Zúbky sa potom sypali jeden za druhým.

Keď som mal 16 mesiacov, rozhodol som sa, že už som veľký na mamkine mliečko. Znovu som ich prekvapil a to ešte netušili, že si budem vždy robiť, čo ja chcem... Opakoval som pár jednoduchých slov, ale viacej sa mi páčilo bláznenie v postieľke, vyhadzovanie vankúša, zaliezanie pod matrac, naháňanie sa s bratom a krik. Nemal som ani dva roky a ukázal som celému svetu, že nie je postieľka, z ktorej by som nevyliezol. Stal som sa slobodný, navyše ma rodičia oslobodili od cumlíka. Toto obdobie mamka hodnotí ako nepokojné, že vraj som bol neudržateľne hyperaktívny, v kočíku a vo vysokej stoličke vždy bezpečne priviazaný, prestal som rozprávať aj to čo som už vedel. Nebolo čudné, že sa mi podarilo udrieť si hlavu tak, že mi ju v obočí museli zašívať. Po tomto úraze mi urobili aj EEG vyšetrenie, ktoré bolo v poriadku. Aj na dovolenke pri mori som neustálym pohybom dal rodičom zabrať. Doma pribúdalo chvíľ „zahľadení“. Ku nim priradené napnutie a trhnutie rukami a nohami sa nepáčilo mojej babke, ktorá to videla inak ako strasenie zimou. Bolo to smutné, ale vyšetrenie potvrdilo epilepsiu. Mamka bola už mesiac v práci a ja som do škôlky nemohol ísť, preto som bol doma a získal som najlepšieho kamaráta na svete a to je môj dedko Vlado, ktorý bol so mnou každý deň. Rodičia si všímali, že môj vývin je teraz iný ako u môjho brata a pochopili, že som iný ako moji rovesníci.

Tretie narodeniny

Ako trojročného ma chcelo vidieť veľmi veľa lekárov. Zisťovali, či počujem, skontrolovali moje metabolické pochody, genetickú výbavu, kontrolovali zmeny EEG vyšetrením, skamarátil som sa s psychologičkou. Pocestoval som do Košíc, Trnavy i Bratislavy. Moja diagnóza vzhľadom na nenaplnenie autistickej triády je hyperkinetická porucha so stereotypnými prejavmi a MR. V lete 2007 sa môj spánkový režim pokazil, vlastne na čo spánkom strácať čas? Rodičia vyskúšali všetko možné. Ja som odolal a v noci som ich budil a niekoľko hodín bol hore aj celý rok 2008. V septembri 2007 som nastúpil ako jeden z prvých škôlkarov do novootvorenej škôlky pripojenej k súkromnej špeciálnej základnej škole pre žiakov s autizmom. Bola to veľká zmena. Ráno som sa tešil, ale o 10.30 som bol s plačom na okne alebo z prechádzky som sa odmietal vrátiť späť. V tomto období nechutila mi varená strava a ja si viem svoje vydobyť. Lenže doma odmietali ustúpiť, tak sme bojovali. K svojmu cieľu – jogurt, rožok, syr, zelenina, kakao, banány, palacinky, párky... som sa prebojoval iba oplakanou a okričanou lyžicou zo všetkého čo sa doma varilo. Niekedy sa mi to podarilo aj vypľuť. Rodičia trvali na ochutnávaní, aby som nezabudol na jednotlivé chute jedla. Zo škôlky ma vyberal najmä dedko a ten bol pri obede ešte nekompromisnejší. Svojho najlepšieho kamaráta nemôžem sklamať, takže bol vždy úspešnejší ako rodičia a pri ňom som postupne zistil, že to s tou varenou stravou nemusí byť až také zlé. Počas môjho prvého školského roka som bol asi trikrát chorý a objavil som novú chorobu – laryngitídu. Po prvýkrát som skončil v nemocnici. Teraz už poznáme jej príchod a tak sa rýchlejšie bránime. Môj starší brat bol vtedy druhák a nemal ešte ovčie kiahne, preto sme boli navštíviť bratrancov a sesternicu, ktorí ich mali. Chytil som ich ja a môj brat odolal ovčím kiahňam nielen na návšteve, ale aj doma pri mne.

Rodičia dali súhlas, aby som poskytol krv a iné odbery ku vedeckému výskumu autistických detí. Možno na niečo prídu. Pre nás bol podstatný výsledok opioidných peptidov v moči, ktorý sa bežne nerobí a podľa týchto výsledkov sa odporúča GFCF diéta (nielen bezlepková, ale aj bezmliečna). Moje výsledky boli dobré.

Druhý školský rok 2008/2009 bežal po starom. Po dvoch rokoch začali mi znižovať lieky proti epilepsii, ale dávajú na mňa veľký pozor. V januári ma nitková akupunktúra donútila v noci spať, ale o tom v odseku moja liečba. Na konci školského roka som dozrel na to, aby som sa naobedoval v škôlke a domov sa išiel rovno vyspať. Veľa som sa naučil, ale stále bojujem...

Musím priznať, že ešte stále plienky od nás neodcestovali..., ale o tom by som nerád... Doma aj v škôlke ma chvália, lebo aj v tomto som sa veľmi zlepšil. Viem sa aj vypýtať, ale čo znamená VYDRŽ!? Alebo kde sa stratí WC v noci?

Tretí školský rok 2009/2010 – môj posledný v škôlke som začal po nádhernom lete, kedy som sa stretol s delfínom Dianou. Neviem porozprávať čo pre mňa toto stretnutie znamená... Darí sa mi s mojimi najbližšími oveľa častejšie dohodnúť. Asi mi začínajú lepšie rozumieť. Hovoria, že sa viac snažím...., musím byť s nimi trpezlivejší. Tešia sa a ja tiež, keď sa mi podarí nové slovíčko. Pani psychologička zhodnotila výrazné zlepšenie komunikačných a sociálnych schopností, najmä vo verbálnych kompetenciách. V poslednej správe píše o dobrej úrovni imitácie, že vraj dobre spolupracujem, snažím sa opakovať slová – funkčne, viem naznačiť jednoduchú potrebu a požiadať o objekt záujmu. Posunul som sa dopredu v spoločnej pozornosti, v očnom kontakte i v sociálnom fungovaní. Odporučila moje zaradenie do logopedickej terapie, takže máme nové stretnutia a doma nové cvičenia.

Ľúbim Timka, najbližších v rodine a hlavne svojich rodičov, ktorí sú vždy so mnou aj keď neviem povedať o svojich ťažkostiach, strachu, či bolesti. Sú so mnou, keď som taký veselý, že ma musia „zastaviť“. Oni by mi chceli pomôcť a hľadajú všetky cesty na zlepšenie môjho zdravotného stavu, aby som sa aspoň čiastočne dokázal zaradiť do detského sveta zdravých kamarátov. Oni sú moja istota. Ich istota je ešte vyššie.

 

Rodičia o mne

Vám všetkým sa chceme prihovoriť a porozprávať o našom synčekovi Matejovi, ktorý je pre nás úžasným a nenahraditeľným dieťaťom, hoci zmenil kvalitu nášho života a dáva nám riadne zabrať.

Matejko sa narodil ako zdravé dieťa. Na jeho príchod sme sa veľmi tešili aj s naším starším synom Timotejom. Matej bol od malička ako jeho brat, rovnako živý, neposedný a veselý. Jeho psychomotorický vývin bol do veku takmer dvoch rokov primeraný, s pomalším rečovým vývinom. Keďže aj starší syn začínal rozprávať ako 2,5 ročný, nebola pre nás táto situácia výnimočná. V období okolo dvoch rokov sa hyperaktivita zvýšila a stala sa takmer nezvládnuteľnou, pričom jeho vývin sa zastavil, v niektorých oblastiach bol zaznamenaný regres. Prestal hovoriť aj tých málo slov, ktoré vedel. V októbri 2006 mu bola diagnostikovaná epilepsia. Plánovaný nástup do materskej školy nebol možný, zároveň vo väčšej miere sa začali prejavovať odchýlky vo vývine. V apríli 2007 bol hospitalizovaný na Klinike detskej neurológie v Detskej fakultnej nemocnici v Bratislave na Kramároch, kde okrem ponechanej antiepileptickej liečby boli vykonané metabolické, genetické a psychiatrické vyšetrenia. Záver týchto vyšetrení bol, že ide o dieťa v autistickom spektre, vyžadujúce špeciálne vzdelávanie a všestrannú odbornú starostlivosť. Po zhodnotení jeho stavu sa stal občanom s ťažkým zdravotným postihnutím. Ďalšími pridruženými problémami sú inkontinencia a poruchy spánku.

V septembri 2007 nastúpil Matejko do novootvorenej Súkromnej špeciálnej materskej škôlky pre deti s autizmom v Prešove, ktorú denne navštevuje v rozsahu 4 hodín. Veľmi sa mu tu páči a veľa sa tu naučil. Malými krôčikmi postupuje. V komunikácii využíva metódu PECS (výmenný obrázkový komunikačný systém). Každý úspech je veľkou radosťou pre nás rodičov, ale aj pre Matejove pani učiteľky a ďalších ľudí, ktorí v tejto škole pracujú s autistickými deťmi.

Náš príbeh je stále plný otázok, lásky i nádeje. Možno aj tu niekto nájde pomoc v čase, keď je priveľa otázok na nové vykročenie.

-- Matejovi rodičia

Braček o mne

Keď bol môj brat Matej malý, tak si na to veľmi nespomínam. Ale o tom aký bol a čo robil Vám moji rodičia v svojich článkoch o Matejkovi určite napíšu.

Môj brat Matej je dobrý brat. Ale má to jeden háčik. A to, že nie je ako iní chlapci v jeho veku. Je veselý, rád behá, šantí a počúva pesničky. Páčia sa mu „veľké autá“ (nákladné autá, autobusy, trolejbusy, pojazdné žeriavy, vlaky každého druhu), internet – doslova na ňom surfuje, najmä na stránke lega, zvony, kostoly, lietadlá... a ešte veľa vecí, ktoré by zaplnili aspoň tretinu textu. Lietadlá má rád od leta 2009, keď on aj ja s rodičmi sme vtedy leteli na delfinoterapiu do Sevastopoľa.

K tej delfinoterapii – delfinoterapia je terapia, kde pláva dieťa vo vode s delfínom a hrá s ním hry (Maťko sa chcel s delfínom vo vode hrať, ale zároveň sa bál – veď poznáte veľkosť delfínov). Zrejme sa pýtate aký to má účinok. Delfíny na orientáciu využívajú vysielanie vĺn, ktorých odraz snímajú a podľa odrazov sa orientujú. Tieto vlny, ktoré nesie len voda, počuje chlapec ako je môj brat,  majú pre neho liečivý účinok. Táto delfinoterapia sa vydarila. Môj brat sa začal hrať s hračkami a rozhovoril sa so slovami.

Prajem si, aby Maťko vedel rozprávať a neničil mi stavebnice.

-- Timotej, Maťkov brat


Mám - nemám rád

Mám rád:

 • rozprávky: krtko, Pat a Mat, Noddy, No počkaj, Medvedík Pu, vláčik Tomáš
 • pesničky: vianočné koledy aj mimo Vianoc, ľudovú hudbu, rôzne pesničky pre deti
 • z jedla:chlebík s maslom a suchou salámou, kakao, ovocie, najmä hrozno, palacinky, horčica ako nový nezdravý objav k čomukoľvek
 • dopravné prostriedky: všetky
 • iné: bublifuk, zvony, tlieskanie, hudobné nástroje, štrnganie s pohármi, spievanie happy birthday , sprchovanie a krémovanie, reklamy
 • zvieratká: pes, delfín, koník, holuby

Nemám rád:

 • zmeny, ktorým nerozumiem
 • čakanie
 • Shreka
 • hlučnú hudbu
 • cestoviny
 • pády, strieľanie, výbuchy a plamene v rozprávkach
 • neznáme prostredie s množstvom ľudí
 • a hlavne obmedzovanie „osobnej slobody“